KAPAK – KESKMISEST KO(A)BEDAM

Segarahvatantsurühm Kapak on Kose kandis tegutsenud juba 1977.-st aastast. Seega tähistab algav 2015.a sügis juba 39. hooaega järjepidevat tantsulusti.

Selle aja jooksul on Kapakul olnud kaks juhendajat. Rühmale pani tugeva aluse  Leida Tiis, kes on olnud Kose vallas üks tegusamaid rahvatantsu õpetajaid. Alates 1997. aastast on rühma juhendanud ja edukalt kõigile pidudele viinud Kadri Tiis, kes igapäevast leiba teenib tantsutoimetajana Laulu- ja Tantsupeo SA –s.
Alates 2013. aastast  on kaks Kapakut, sest  väärikale „originaalile" on lisandunud nooremad tantsijad, kes tantsinud Kadri käe all nii Kose Gümnaasiumi kui ka Kose noorterühmas.  Mitmed neist on vanade tantsijate lapsed. Nii võib öelda, et  tantsupisik levib  põlvest-põlve ja  rahvatantsu traditsioon Kose vallas jätkub sama lustlikult kui seni.
KES?  Segarühm KAPAK, tore sõpruskond, kaks koosseisu, üks kobedam teine nobedam, kokku enam kui 16 tantsupaari tantsustaaziga 1 - 38 aastat. Meie tantsuvälise, igapäevase tegevuse tulemusena on väga paljud lapsed õpetatud ja kasvatatud, oskavad ujuda, nende kõne on korrektne ja hambad terved; tuhandetel kodudel on uued aknad, põrandad tolmuvabad ning sisustatud kena mööbliga; linnatänavad on prahist ja pättidest puhastatud; arvutivõrgud ja pangad töötavad tõrgeteta. Meie juhendaja Kadri Tiis aga hoiab igapäevaselt silma peal kogu eesti rahvatantsijate seltskonnal.
KUS? Tantsime nii koduvalla üritustel kui Harjumaa tantsupäevadel, samuti tantsupidudel suurel väljakul. Meie esinemisest on osa saanud Võrumaa väikekülad ja Hiiumaa tantsuhuvilised. Eesti tants meie esituses on silma rõõmustanud üle Euroopa, Lapimaast Hispaaniani, nii suurte Europeade festivalide külastajatel kui põhjamaade sõpradel, kes meid on võõrustanud Soomes, Rootsis ja Norras.
MIDA TEEME? Kohtume  juba 38 aastat järjest 1-7 korda nädalas, kas tantsutrennis, treeninglaagris, esinemistel, sünni- ja pulma- ja nimepäevadel, alati saavad tähistatud rahvakalendri- ja perede tähtpäevad. Sõidame bussi, kanuu ja ratastega; ronime mägede ja tornide otsa ning kaevandustesse ja koobastesse maa alla. Ujume, kelgutame, suusatame ja uisutame; naudime muusikale, kontserte, head toitu ja keelekastet ja muhedat, sõbralikku seltskonda. Meie repertuaaris on nii folkloorseid tantse, seltskonnamänge ja -tantse kui ka rahvatantsul põhinevat kaasaegset autoritantsu. Oleme tantsinud ka teiste rahvaste tantse. Kapak on ellu kutsunud  tänaseks juba traditsioonilised ülevallalised ettevõtmised – Kose valla tantsupäev kevadeti ning jõululõpetus Kolmekuningapäeval.
MIKS? Sest kui mitu meest võtavad koos midagi ette, pole kellelgi vaja eraldi häbi tunda, kui ettevõtmine ei õnnestu (Hindustani) ja sellepärast, et metsas toetuvad puud puudele, rahva hulgas inimesed inimesele (Jugoslaavia) ning kõige olulisem – tõeliselt on raisku läinud vaid see päev, mil sa kordagi ei naernud (Prantsuse)
Nii  kaua koos tõsist tantsutrenni teha on võimalik ainult seetõttu, et seltskond, kes naudib lisaks tantsimisele teineteise seltskonda ka reisidel nii Eestis kui kaugemal, on hakkamas, kui kellelgi juhtub abi vaja olema mõne talgutöö tegemisel või tähtpäeva tähistamisel, saab aru üksteise naljadest ja mõistab, kui on aeg asja tõsiselt võtta. Kapak on suurem, kui need tantsupaarid, kes iganädalaselt trenni teevad, sest iga tantsija taga on veel nende  lapsed, vanemad ja muud sugulased, kes paratamatult on Kapaku tegemistesse haaratud.
Hea rahvatantsuhuviline - oled alati oodatud!
Kapak kobedam tantsib teisipäeviti ja neljapäeviti kell 20-22 Kose-Uuemõisa külakeskuses.

Kontakt:
Juhendaja Kadri Tiis / 51 56 888 / kadri.tiis@laulupidu.ee