KAPAK – KESKMISEST KO(A)BEDAM

Segarahvatantsurühm Kapak on Kose kandis tegutsenud juba 1977.-st aastast.  Selle aja jooksul on Kapakul olnud kaks juhendajat. Rühmale pani tugeva aluse Leida Tiis, kes on olnud Kose vallas üks tegusamaid rahvatantsuõpetajaid. Alates 1997. aastast on rühma juhendanud ja edukalt kõigile üldtantsupidudele viinud Kadri Tiis, kes igapäevast leiba teenib tantsutoimetajana Laulu- ja Tantsupeo SA s. Alates 2013. aastast on kaks Kapakut, sest väärikale originaalile on lisandunud nooremad tantsijad, kes tantsinud Kadri käe all nii Kose Gümnaasiumi kui ka Kose noorterühmas. Mitmed neist on vanade tantsijate lapsed. Nii võib öelda, et tantsupisik levib põlvest põlve ja rahvatantsu traditsioon Kose vallas püsib. Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts on tantsupidude ülevaatuste põhjal (2004, 2009, 2014) tunnustanud Kapakut kõrgema kategooriaga. Eesti Kultutuurkapitali Harjumaa ekpsertgrupp tunnustas Kapakut 2014.a. kõrgetasemelise rahvatantsu propageerimise eest aastapreemiaga.

Kapaku 40. sünnipäeva kontsert-etendus on inspiratsiooni saanud E. Frommi raamatust Omada või olla ning erinevate autorite mõtetest

koosolemisest ja koostegemisest, mis annavad meie elule mõtte ja tasakaalu. Etendust lavastama ja tervikuks vormima oleme palunud Kapaku vilistlase, lavastaja Mehis Pihla. Kontserdil astuvad üles kaks koosseisu KAPAKut (vanemad, nooremad) ning üllatusena ka tulevased kapaklased ehk siis tantsijate lapsed-lapselapsed vanuses 1,5-16 aastat. Kontserdi repertuaari moodustavad viimastel hooaegadel tantsitud tantsud, rahvatantsude kullavaramu, aga ka spetsiaalselt konsterdiks õpitud uus repertuaar. Kuna meie tantsupere on kasvanud nii suureks, et kultuurikeskuse lava on tantsimiseks väikseks jäänud, siis kujundame saali ümber nii, et paigutame publiku lavale ja lava ette ning tantsunumbrid kanname ette hoopis saalis.

 

KAPAK KESKMISEST KO(A)BEDAM (täiendavalt KAPAK-ust)

KES? Segarühm KAPAK, tore sõpruskond, kaks koosseisu, üks kobedam teine nobedam, kokku enam kui 16 tantsupaari tantsustaaziga 1 – 39 aastat. Meie tantsuvälise, igapäevase tegevuse tulemusena on väga paljud lapsed õpetatud ja kasvatatud, oskavad ujuda, nende kõne on korrektne ja hambad terved; tuhandetel kodudel on uued aknad, põrandad tolmuvabad ning sisustatud kena mööbliga; linnatänavad on prahist ja pättidest puhastatud; arvutivõrgud ja pangad töötavad tõrgeteta. Meie juhendaja Kadri Tiis aga hoiab igapäevaselt silma peal kogu eesti rahvatantsijate seltskonnal.

KUS? Tantsime nii koduvalla üritustel kui Harjumaa tantsupäevadel, samuti tantsupidudel suurel väljakul. Meie esinemisest on osa saanud

Võrumaa väikekülad ja Hiiumaa tantsuhuvilised. Eesti tants meie esituses on silma rõõmustanud üle Euroopa, Lapimaast Hispaaniani, nii suurte Europeade festivalide külastajatel kui põhjamaade sõpradel, kes meid on võõrustanud Soomes, Rootsis ja Norras.

MIDA TEEME? Kohtume juba 39 aastat järjest 1-7 korda nädalas, kas tantsutrennis, treeninglaagris, esinemistel, sünni- ja pulma- ja nimepäevadel, alati saavad tähistatud rahvakalendri- ja perede tähtpäevad. Sõidame bussi, kanuu ja ratastega; ronime mägede ja tornide otsa ning kaevandustesse ja koobastesse maa alla. Ujume, kelgutame, suusatame ja uisutame; naudime muusikale, kontserte, head toitu ja keelekastet ja muhedat, sõbralikku seltskonda. Meie repertuaaris on nii folkloorseid tantse, seltskonnamänge ja -tantse kui ka rahvatantsul põhinevat kaasaegset autoritantsu. Oleme tantsinud ka teiste rahvaste tantse. Kapak on ellu kutsunud tänaseks juba traditsioonilised ülevallalised ettevõtmised Kose valla tantsupäev kevadeti ning jõululõpetus Kolmekuningapäeval.

MIKS? Sest kui mitu meest võtavad koos midagi ette, pole kellelgi vaja eraldi häbi tunda, kui ettevõtmine ei õnnestu (Hindustani) ja sellepärast, et metsas toetuvad puud puudele, rahva hulgas inimesed inimesele (Jugoslaavia) ning kõige olulisem tõeliselt on raisku läinud vaid see päev, mil sa kordagi ei naernud (Prantsuse) Nii kaua koos tõsist tantsutrenni teha on võimalik ainult seetõttu, et seltskond, kes naudib lisaks tantsimisele teineteise seltskonda ka reisidel nii Eestis kui kaugemal, on hakkamas, kui kellelgi juhtub abi vaja olema mõne talgutöö tegemisel või tähtpäeva tähistamisel, saab aru üksteise naljadest ja mõistab, kui on aeg asja tõsiselt võtta. Kapak on suurem, kui need tantsupaarid, kes iganädalaselt trenni teevad, sest iga tantsija taga on veel nende lapsed, vanemad ja muud sugulased, kes paratamatult on Kapaku tegemistesse haaratud.

Hea rahvatantsuhuviline - oled alati oodatud!

Kapak kobedam tantsib teisipäeviti ja neljapäeviti kell 20-22 Kose-Uuemõisa külakeskuses.

Kapak nobedam tantsib pühapäeviti kell 17-20 Kose-Uuemõisa külakeskuses.

Juhendaja: Kadri Tiis

Kontakt: Tõnno Tiis (tonno.tiis@tap.ee)