Kose valla varjend saab generaatori

Kose vald sai kätte omavalitsuste kriisivalmiduse suurendamise taotlusvoorust eraldatud toetuse abil soetatud diiselgeneraatori, mis paigaldatakse Kose kultuurikeskusesse ning mis läbi soojasõlme ja ventilatsioonisõlme töö tagamise võimaldab hoonet kriisiolukorras kasutada evakuatsioonipinnana.

Peale generaatori ühendamist hakkab Kose kultuurikeskuses paiknema vallaülese tähtsusega nõuetele  vastav evakuatsioonikoht, mis kriisiolukorras pakub hoone eraldi sektsioonides varju ligi 160 inimesele. Kose vallavanem Demis Vossi sõnul annab kompleksile lisaväärtust tõsiasi, et hoone keldris on olemas kunagine varjumispaik-varjend, varjendi kasutuselevõtuks on vajalik investeerida sundventilatsiooni süsteemi ehitamisse ja paigaldamisse. „Generaatori soetamise järgselt on vallal võimalik välja ehitada ventilatsioonisüsteem, mis  loob 160 inimesele võimaluse pikemaajaliselt varjuda," ütles Voss, kelle sõnade kohaselt loodab Kose vald ventilatsioonisüsteemi valmis ehitada järgmisel või ülejärgmisel aastal riigipoolse kaasrahastuse abil. „Üksinda vald kindlasti selleks võimeline pole."

Mobiilse generaatori maksumus on ligi 22 tuhat eurot. Ühendusvõimaluste loomine olemasolevate süsteemidega maksab orienteeruvalt 11 000 eurot, ühendamise kulud kannab Kose vald.

Kose vald on tuntud oma varjendirohkuse poolest, neist kuulsaim ja suurim on samuti endise Kose teeninduskooli ehk tänase Kose kultuurikeskuse kinnistul paiknev ning Eesti NSV kõrgema juhtkonna majutamiseks mõeldud ligi 2500 m² suurune varjend, kuhu täna tehakse giidituure. Varjend ehitati 1982–1983 ning kuni 1991. aastani oli see väga heas korras. 1993. aastal pidas Mart Laari valitsus Kose varjendis ka teadaolevalt ainsa valitsuse istungi.